Jeszcze do niedawna architekci wnętrz i inwestorzy pogrążeni byli bez reszty w skandynawskim designu. Wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie mu zagrozić. Tymczasem w branży wnętrzarskiej coraz głośniej jest o japandi – stylu aranżacyjnym będącym fuzją japońskiej i skandynawskiej estetyki. Zaciekawieni? A zatem przejdźmy do szczegółów.

 

Japandi – czym dokładnie jest?

Nazwa stylu japandi jest hybrydą powstałą z połączenia stylu skandynawskiego z japońskim. Jak się okazuje, oba trendy wnętrzarskie mają ze sobą przynajmniej kilka powiązań… Jest to przede wszystkim koncentracja na prostocie i funkcjonalności, respekt dla materiałów naturalnych, jak również wysokiej jakości wykonania wszelkich przedmiotów wprowadzonych do wnętrza.

Jednak, aby styl japandi mógł się wyróżniać, tworzyć odrębny nurt aranżacyjny, aż w końcu zaistnieć – musiał „dopuścić do głosu” unikalne, tj. charakterystyczne elementy wywodzące się z zarówno z estetyki scandi, jak i stylu japońskiego. Co wyszło z połączenia tych dwóch koncepcji projektowych?

 

Styl japandi – czym się charakteryzuje?

Minimalistyczny, funkcjonalny, komfortowy, przestrzenny, maksymalnie doświetlony, doskonale zorganizowany, odwołujący się do natury, sprzyjający wyciszeniu – te hasła doskonale oddają istotę stylu japandi. Na tym jednak nie koniec, ponieważ bardzo ważną rolę w estetyce japandi odgrywa zarówno japońska filozofia „wabi-sabi”, która zachęca do dostrzegania piękna w niedoskonałościach zwłaszcza w tych będących wynikiem upływu czasu, jak i skandynawska praktyka „hygge” – oparta na uwielbianiu prostoty, przytulności i dobrego samopoczucia. Jak to wygląda w praktyce?

styl japandi we wnetrzu

Wnętrze w stylu japandi – jak je urządzić?

Paleta kolorystyczna stylu japandi to swoisty kompromis pomiędzy północnym chłodem (biele, szarości) a wschodnim ciepłem (beże, brązy, zielenie ­– krótko mówiąc kolory inspirowane naturą). Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zestawienie ze sobą tych barw nie ma prawa się udać – tym bardziej, kiedy do gry wchodzą jeszcze „skandynawskie” pastele – ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. W aranżacjach japandi często spotykana jest również czerń, która ma za zadanie stworzyć we wnętrzu efektowny kontrast, a tym samym zaakcentować określone elementy wystroju.

Tak naprawdę kolorystyka skandynawska i japońska świetnie się ze sobą łączą i zazębiają. Tworzą harmonijną i spójną całość, dając przy tym poczucie spokoju i odprężenia.

Materiały, jakie goszczą we wnętrzach japandi, to oczywiście drewno, które dostrzeżemy nie tylko na podłodze, ale i (nierzadko) na ścianach. Z naturalnego drewna wykonane są również meble. A propos mebli – estetyka japandi stawia na lekkie i niewysokie meble o prostych i opływowych kształtach. Jednolita tapicerka, szafki i komody z zamykanymi drzwiczkami, gładkie fronty najlepiej bez uchwytów – elementy takie jak te są bardzo istotne dla zachowania tak ważnego w stylu japandi minimalizmu oraz ładu we wnętrzu.

Wracając jeszcze na moment do drewna… Choć nie jest to jedyny materiał, który zdobi pomieszczenia utrzymane w stylu japandi, to jest ono surowcem podstawowym, a co za tym idzie, pojawia się w nich zawsze. Inne materiały, na jakie stawia styl japandi, to beton, kamień, glina, skóra, metal, rattan, tkaniny bambusowe, lniane i wełniane.

wnętrze w stylu japandi

Dekoracje w stylu japandi – jakie będą odpowiednie?

Z myślą o idei wabi-sabi do aranżacji zazwyczaj wprowadza się tradycyjne wyroby rzemieślnicze typu drewniane rzeźby, ceramiczne wazony o nieregularnych kształtach czy niedoskonałych powierzchniach. We wspomnianych wazonach można umieścić suszone rośliny lub ozdobne gałązki kwitnących drzew wiśni, z których de facto słynie Japonia. Oprócz tego warto wzbogacić wnętrze o unikatowe w swoim wyglądzie drzewko bonsai lub inne rośliny typu paproć czy palma.

Zauważcie, że stylistyka japandi opiera się całkowicie na wysokiej jakości materiałach naturalnych. Nie ma tu miejsca na kompromisy – jakiekolwiek imitacje, tworzywa sztuczne itp.

Aranżując wnętrze w stylu japandi, pamiętajmy o minimalizmie. Każdy mebel czy dekoracja powinny być albo użyteczne, wykorzystywane na co dzień, albo mieć dla nas uzasadnione, wyjątkowe znaczenie. Jeśli któryś z przedmiotów nie wpisuje się w powyższy opis, to zgodnie z zasadami stylu japandi, należy się go pozbyć z wystroju. Po prostu. Efekt zagracenia, przeładowania, chaos – temu stylistyka japandi mówi zdecydowane NIE.

Nie oznacza to jednak, że we wnętrzu japandi nie ma miejsca na dekoracje. One występują, ale w sposób oszczędny i wyselekcjonowany, a są nimi między innymi: rattanowe lampy, wiklinowe kosze, aksamitne poduszki, przyjemne w dotyku koce, narzuty, pluszowy dywan, wysmakowana grafika czy wspomniane wcześniej – samodzielnie wykonane dzieła sztuki typu dzbanek gliniany, imbryk, bambusowe tace lub wachlarze na ścianę.

dodatki do wnetrza w stylu japandidekoracje scienne w stylu japandidekoracje scienne w stylu japandikuchnia w stylu japandiwystroj wnetrza w stylu japandi

Aranżacja wnętrza w stylu japandi – zaufaj profesjonalistom

Planujesz zmianę aranżacji i chcesz zaprosić do swojego wnętrza najnowszy styl aranżacyjny japandi? Pomożemy Ci w tym! Nasi utalentowani architekci wnętrz z największą przyjemnością i zaangażowaniem stworzą idealną przestrzeń mieszkalną, biurową bądź usługową – łączącą w sposób nienaganny skandynawski design z japońską estetyką.

Możesz na nas liczyć.