Jak co roku początkiem grudnia Instytut Pantone ogłasza kolor roku, który królować będzie w nadchodzącym sezonie. Po energetycznym odcieniu koralowym (2019 r.) i klasycznym kolorze niebieskim (2020 r.) przyszedł czas na kolorystyczny tandem – szarość i żółć. Zastanówmy się zatem, co kryje w sobie to połączenie? Skąd pomysł na zestawienie obu kolorów? Czy kolory roku 2021 zwiastują prawdziwą rewolucję we wnętrzach?  

 

Dlaczego mówimy o kolorze roku według Instytutu Pantone?

Instytut Koloru Pantone (Pantone Color Institute) stanowiący część firmy Pantone Inc. jest światowym specjalistą w zakresie kolorów. Od 2000 roku przedstawiciele zespołów z całego świata zajmujący się standaryzacją kolorów obradują podczas 2-dniowych spotkań nad wiodącą barwą na kolejny rok. Co ciekawe, spotkania te mają charakter tajny i odbywają się za zamkniętymi drzwiami.

Wybór Koloru Roku zarówno 2021, jak i każdego innego, dokonywany jest na podstawie tego, co dzieje się w świecie designu, mody, ale także (uwaga) kultury. Wybrana barwa zwraca uwagę na aktualne problemy lub wyzwania, z jakimi mierzy się współczesny świat. Uwzględniając kwestie społeczno-ekonomiczne, potrzeby, nadzieje społeczeństw i wiele innych, Instytut niezmiennie każdego roku ogłasza PANTONE Color of the Year, tzn. Kolor Roku (2021) według Pantone.

 

Kolor roku 2021 według Pantone – niespodziewany wybór ekspertów

W grudniu 2020 r. Instytut Koloru Pantone zaskoczył chyba każdego z nas! Informacja o wyborze dwóch kolorów to druga taka decyzja w historii, kiedy specjaliści od kolorów typują nie jeden odcień, lecz duet barw. Taka sama sytuacja miała miejsce jeszcze w 2016 roku. Wtedy też nierozłącznie królowały: szarawy błękit – Serenity i pudrowy róż – Rose Quartz.

Jacy są laureaci 2021 roku? To jasny szary 17-5104 Ultimate Gray i żółty 13-0647 Illuminating. Pierwszy ma symbolizować solidność i niezawodność, drugi zaś optymizm i nadzieję. Czyż nie jest to idealny dobór barw i skojarzeń do aktualnej sytuacji, w której pełno strachu i niepewności podyktowanych pandemią koronawirusa?

Przypominająca „stabilne betonowe fundamenty i spokojne kamieniste plaże” szarość jest barwą uspokajającą. Słoneczna żółć to nic innego jak potrzebna nam wszystkim nadzieja, pozytywne myślenie, energia czy też wiara w przezwyciężenie trudności – wiara w lepszą przyszłość.

szary salon z żółtymi dodatkami

Ultimate Gray i Illuminating – rewolucja w świecie aranżacji wnętrz?

Stonowany szary i cytrynowożółty to barwy, które bardzo często występują ze sobą w przeróżnych stylach wnętrzarskich. Dla projektantów i architektów wnętrz kolory roku 2021 wpisują się tak naprawdę w trendy, które… trwają od wielu lat. Ten duet kolorystyczny niekoniecznie jest dla branży związanej z projektowaniem wnętrz ekscytującą nowością. W sieci, a nawet portfolio naszej pracowni znaleźć można liczne realizacje z wykorzystaniem tych dwóch barw. Niemniej w duecie kolorystycznym 2021 wciąż drzemią duże możliwości aranżacyjne.

Jasny szary i żółty – choć obie te barwy pozornie niezależne, zupełnie inne to w duecie prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Zwróćmy uwagę, że szary od dłuższego czasu jest kolorem nadzwyczaj często wybieranym do wnętrz mieszkalnych i nie tylko. Lubimy szare ściany, szare kanapy, szare dywany czy różne inne szare tkaniny.

Wiąże się to z tym, że szarość jest po pierwsze uniwersalna i ponadczasowa, a po drugie pasuje niemal do wszystkich innych barw – doskonale sprawdza się w roli neutralnej bazy. Przełamanie koloru szarego słoneczną żółcią to dowód na to, że w szarych wnętrzach wcale nie musi być nudno, smutno czy ponuro. Pomieszczenie skąpane w kolorach roku 2021 może być naprawdę klimatyczne!

Najmodniejsze połączenie kolorystyczne na rok 2021 to dowód na to, że pozornie całkowicie różne elementy mogą wprawiać w zachwyt. Żółte dodatki w szarym wnętrzu sprawiają, że zyskuje ono niepowtarzalny styl, a całe pomieszczenie wydaje się ciekawsze. Nawet mały akcent wyrazistej żółci wystarczy, by ożywić całe wnętrze.

Rozmarzyliście się nad aranżacją mieszkania z wykorzystaniem PANTONE Color of the Year 2021? Jesteśmy do Waszej dyspozycji – wyraziste, kontrastowe kompozycje to dla zespołu ONAdesign chleb powszedni.