Przytulne wnętrze?

Przytulne wnętrze? Każdy z nas posiada własną definicję idealnego wnętrza mieszkalnego. Dla jednych priorytetem jest design, dla innych funkcjonalność, a jeszcze inni za najważniejszy w aranżacji uważają komfort. Jedno jest pewne – klimat panujący w przestrzeni mieszkalnej powinien na nas pozytywnie oddziaływać, sprzyjać odpoczynkowi i regeneracji. Sprawdź, jakie działania warto podjąć, aby Twój dom stał się naprawdę przytulny!

 

Motywy roślinne w dekoracji przytulnego wnętrza

Motywy roślinne w pomieszczeniu stanowią świetny sposób na zażegnanie aranżacyjnej nudy i zbliżenie się do natury, ale to nie wszystko… Nierzadko dzięki tym ponadczasowym deseniom wnętrze w końcu zaczyna emanować radosnym i ciepłym klimatem. To dowodzi tylko jednemu – akcenty botaniczne kryją w sobie niezwykłą moc! Aby jednak w pomieszczeniu zapanowała przyjemna atmosfera, bardzo ważne jest bezbłędne dopasowanie zarówno motywu przewodniego, jak i jego kolorystyki do stylu aranżacyjnego.

Liście monstery lub bananowca, strzeliste brzozy, drobne gałązki eukaliptusa czy efektowne róże to jedynie namiastka wzorów, jakie możemy przenieść do swoich wnętrz mieszkalnych. Sęk w tym, że nie każdy motyw sprawdzi się w danej stylistyce… Na szczęście możemy poszperać w sieci i zaczerpnąć inspiracji lub skorzystać z usług dekoratora wnętrz. Co z kolorystyką? Choć wielu osobom wydaje się, że za wzorami florystycznymi we wnętrzu kryje się wyłącznie zieleń, to… wcale tak nie jest! Obecne rozwiązania wnętrzarskie inspirowane pięknem przyrody występują w szerokiej palecie kolorystycznej. Dzięki temu architekci czy dekoratorzy mogą „tchnąć” we wnętrze kojącą atmosferę nieodbiegającą od stylu przewodniego.

Przechodząc do praktyki… Zapewne zastanawiasz się, jak wprowadzić motyw florystyczny do aranżacji domu / mieszkania i na jakiej strefie wnętrza się skupić? Najczęściej występują one:

  • na ścianach pomieszczenia (tapety, obrazy, plakaty),
  • w tapicerce mebli wypoczynkowych (fotel, sofa, pufa),
  • w tekstyliach (zasłony, poduszki, narzuty),
  • w dodatkach (ceramika, świeczniki),
  • jako żywe rośliny (kwiaty doniczkowe, lasy w słoikach, drzewka owocowe, kwiaty cięte).

eleganckie-i-przytulne-wnetrze-z-tapeta-onadesignZobacz pozostałe wnętrza pochodzące z tej realizacji: 7 NIEBO Gdańsk

Drewno jako element dekoracyjny przytulnego wnętrza

Drewno to materiał, który z powodzeniem wpisze się w każdą aranżację. Naturalność i uniwersalność to jego główne zalety, ale obok nich równie ważna jest „zdolność” ocieplania wnętrza. Posiada ją zwłaszcza drewno w jasnym odcieniu z charakterystycznym usłojeniem. W aranżacjach rustykalnych, skandynawskich i nowoczesnych surowiec ten przewija się bez końca i – kto wie – może to właśnie ten element przesądza o ich niegasnącej popularności.

Szukając sposobów na przytulne wnętrze, drewno zawsze będzie trafnym rozwiązaniem. Pytanie, w jakiej formie wprowadzisz go do swojego wnętrza. Wykończenie podłogi tym surowcem jest pierwszym, co musi tutaj wybrzmieć. Drewniane posadzki to synonim przytulności i elegancji. Kolejna propozycja – drewno na ścianie lub suficie. We współczesnych aranżacjach często te strefy ozdobione są drewnianymi panelami bądź lamelami dekoracyjnymi. Ich niebanalna forma i struktura podkreślają unikalny charakter inwestycji, kreując w niej ciepły, familijny klimat. Rozważ ich obecność w swoim domu!

Oczywiście drewno może pojawić się w mieszkaniu pod postacią mebli i dodatków. Stół z litego drewna, drewniana komoda ryflowana, a może stolik kawowy drewniano-metalowy? Nie zawsze potrzebna jest całkowita metamorfoza, czasem wystarczą drobne zmiany i zaledwie kilka stylowych dodatków, by uzyskać w przestrzeni mieszkalnej efekt przytulności.

nowoczesne-wnetrze-z-drewnem-onadesignZobacz pozostałe wnętrza pochodzące z tej realizacji: Warszawska Gdańsk

Oświetlenie a przytulna aranżacja wnętrza domu

Jak urządzić przytulny salon / pokój? To pytanie zadaje sobie wiele lokatorów, finalnie dochodząc do wniosku, że niezbędne są gruntowe zmiany. Wymiana podłogi lub zmiana dekoracji ściennej – owszem, te zabiegi aranżacyjne często mają sens, ale nie zawsze są konieczne. Zanim podejmiesz decyzję o remoncie, przyjrzyj się jeszcze jednej kwestii – oświetleniu. W aranżacji  przytulnego wnętrza odpowiednie oświetlenie to jedno z najważniejszych zagadnień.

Aby osiągnąć kameralny nastrój we wnętrzu, potrzebnych jest kilka źródeł światła. Spoglądasz na swój pokój i widzisz w nim lampę sufitową i kilka przypadkowo kupionych świec? Pora wzbogacić wystrój wnętrza o nowe punkty świetlne: lampę podłogową lub stołową koniecznie z żarówką emitującą żółte światło. Warto zatrzymać się także przy oświetleniu dekoracyjnym. Klasyczna girlanda świetlna, dekoracja LED w kształcie napisu „home”, efektowny łańcuch ze świecącymi kulkami cotton balls – ich obecność może przynieść wiele dobrego Twojemu mieszkaniu. Na sam koniec świece. To detal, którego w przytulnym wnętrzu po prostu nie może zabraknąć. Możesz je umieścić na tacy, w świecznikach czy lampionach.

przytulna-sypialnia-loft-onadesignZobacz pozostałe wnętrza pochodzące z tej realizacji: Stężycka

Tkaniny dekoracyjne do przytulnego salonu

Na ciepłe i przytulne wnętrze mieszkalne składają się odpowiednio dobrane tekstylia. Poza aspektem wizualnym czy też dekoracyjnym ważny jest tutaj… dotyk. W końcu to nie tylko kolor czy wzór, ale i rodzaj materiału, jego faktura i miękkość determinują nasze odczucia względem produktu. Zadbaj więc, aby w Twoim salonie bądź innym pomieszczeniu, które urządzasz, pojawiły się tekstylia wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów. Ustal kolorystykę. Zastanów się, czy dopuszczasz kontrasty we wnętrzu, czy stawiasz na aranżację utrzymaną w obrębie monochromatycznej palety kolorów. Zwracaj uwagę na dopasowanie danego artykułu wnętrzarskiego do stylu / charakteru pomieszczenia. Może się bowiem okazać, że to, co wpadło Ci w oko podczas zakupów, nie do końca odnajdzie się w Twoim pokoju…

Pamiętaj, tylko dzięki starannych wyborom; zasłon, poduszek, pledów, koców czy dywanu stworzysz efektowny wystrój wnętrza, który pociąganie za sobą pozytywne wibracje i pożądany sielski klimat.

Przeczytaj także: Japandi – odkrywamy tajniki najnowszego stylu aranżacyjnego